Róg barani

By by Rynek Podologiczny, 3 grudnia 2018

Problem stóp to temat o którym mało się mówi. Jedni żyją w przekonaniu że „starość rządzi się swoimi prawami”, inni próbują uporać się z problemem w zaciszu domowym „na własną rękę”, ale zwykle z marnym skutkiem. Onychogryfoza (Onychogryphosis), o niej mowa zwana szponowatością paznokci to powszechna zmiana, która wpływa na komfort życia zarówno wywierając efekt estetyczny jak i psychologiczny. Dystrofia głównie wieku starczego dotycząca najczęściej paznokcia paliczka palucha. W większości przypadków wywołana nabytą dystrofią paznokcia cechującą się nadmiernym przerostem zarówno w długości jak i grubości z jednoczesnym zakrzywieniem płytki paznokciowej. Dystrofia ta cechuje się nadmiernym przerostem podstawy paznokcia – macierzy, w której dochodzi do licznych podziałów i nadmiernej produkcji komórek aparatu paznokciowego, z jednoczesną parakeratozą łożyska i analogicznym hiperchromatyzmem komórek. Płytka paznokciowa przyjmuje wygląd o nieregularnej powierzchni z widocznymi poprzecznymi bruzdami, żółtym zabarwieniem z jednoczesną zmianą kierunku wzrostu. Aparat paznokciowy kształtuje się nieswoiście tworząc tzw. róg barani. Zmianom towarzyszy ból związany z dociskiem przerośniętej płytki na zrogowaciałe łożysko paznokcia.
Najczęściej spowodowana wtórnymi zaniedbaniami w pielęgnacji płytki paznokciowej u osób głównie starszych z zaburzeniami naczyń obwodowych, ale również w wyniku uszkodzeń i powtarzalnych mikro urazów aparatu paznokciowego u osób młodych. Cechuje się dużym powinowactwem do grzybicy paznokci jednak w większej mierze badanie mikologiczne wskazuje na wynik ujemny.

3f754e6e4252a94865a1d9ffe6a3
36527981_1547208552057481_2895313780097417216_n
IMG-4429
IMG-4430
IMG-4431
IMG-4432
IMG-4468
IMG-5561
IMG-5562

Powodzenie w leczeniu paznokci szponowatych w znacznym stopniu zależy od przyczyny. W pierwszej kolejności należy dokonać oceny obuwia, dołożyć wszelkich starań, aby dobrać odpowiednie obuwie do długości i szerokości stopy, ograniczając tym samym bezpośredni ucisk buta na płytkę paznokciową. Istotna również jest odpowiednia pielęgnacja stóp m.in. osób starszych i tu ogromną rolę spełniać będzie dostęp do usług podologicznych, które mogą przyczynić się do uniknięcia wielu zaburzeń płytki paznokciowej.

Autor: Adriana Miniatorska-Węgrzyn

Zaciekawił Cię ten artykuł? Podziel się z innymi: